FIFA 14 (PS4) İncelemesi

PlayStation 4′ün de gelişiyle birlikte bu tarihi fırsatı tepmedi EA Sports, tek rakibi PES serisinin yeni nesli es geçmesiyle birlikte tek başına at koşturacağı bir yıla adım attı. Yeni bir güç ile tanışan FIFA 14′ün neler yapabileceği ise tam bir merak konusuydu. PST incelemesinde güzel bir skor koparan FIFA 14, ufak tefek sorunlarına rağmen PS3′lerimizi fena halde meşgul etmeyi başarmıştı. Peki aynı

performansı PlayStation 4′te de sergileyebiliyor mu?

PSN Store üzerinden 179 TL’ye satın alabileceğiniz FIFA 14 sadece 9 GB’lik bir alan istiyor. Bildiğiniz gibi; indirme işleminin sadece %20′si tamamlandığında oyuna başlamanıza izin veriyor PS4, siz oynarken oyun arka planda inmeye devam ediyor. Bu güzel özelliğe ve çok alan istememesine rağmen EA’in çakallığı dikkatlerden kaçmıyor. Battlefield 4′te PS3′ten PS4′e az bir bedel ödeyerek geçiş yapabiliyoruz. Ancak ciddi şekilde popüler olan FIFA 14′te bunu yapmıyor, gene tam sürüm fiyatını rica ediyor elini uzatıp. Bahanesi de Ignite isimli yeni grafik motoru elbette, bizlere bambaşka bir oyun tecrübesi sunacağını müjdeliyor. Bakalım EA bu isteğini haklı çıkaracak kadar yenilenmiş bir FIFA 14′mü çıkarıyor karşımıza? Yoksa sadece görsel olarak makyajlanmış bir oyunla mı karşı karşıyayız?

Müthiş bir görsellikle tanışacağımızı daha ana menüden anlıyoruz. İnanılmaz keskin, PS3 versiyonuna oranla siyah rengin hakim olduğu klas bir menü beliriyor ekranda. PS3′tekine oranla tazelenmiş, kalite denen o mühim parfümü her bir tarafına sıkmış bir menü bu. Öncesinde ise bir tane maça çıkarıyor sizi oyun, Barcelona ve Real Madrid arasında geçen bir maçta taraf olmanızı ve ”yeni” FIFA 14 ile tanışmanızı istiyor EA Sports. Buradaki asıl amaç ise oyunun ihtiyacı olan ön yüklemeyi şık bir şekilde maskelemek. Kesinlikle çok akıllıca bir tercih, öyle değil mi?

Grafikler… İncelediğimiz ilk PS4 oyunu olmayı başarıyor FIFA 14 ve ağızlarımız açık, çenemiz yerlerde sürünüyor. İki jenerasyon arasında görsellik adına inanılmaz bir fark olmadığını düşünenleri utandırmaya gelmiş FIFA 14. Karşımızdaki kesinlikle basit bir port değil, sanki başka bir oyun tutuyoruz elimizde. Ignite isimli yeni grafik motorunun faydaları oyunun her yerinde hissediliyor. Oyuncuların yüz animasyonlarında çok bir değişiklik yok, hala biraz plastik duruyorlar ancak beden animasyonları müthiş. Topa ve rakibe verdikleri tepkiler fazlasıyla gerçekçi. Son anda bir topa dokunmak istediğinizde bedenlerinin ne kadar zorlandığını görebiliyorsunuz, uzanıp son bir umut ile bacaklarını uzatıyorlar ve toparlanmak istediklerinde olması gerektiği gibi zaman kaybedip güç bela pozisyona geri dönüyorlar. Sert bir faule maruz kaldıklarında darbenin şiddet ve yönüne göre tepki verip gerçekçi bir şekilde yere düşüyor ve gözlere bayram çekiyorlar. Top kontrolleri ve ikili mücadelelerde de animasyon sayısı gözle görülür şekilde artmış durumda.

fifa14ps4ps4-2

Ufak detaylarda da kendisini hemen hissettiriyor Ignite. Oyuncuların formalarına dikkat verin hemen. Sabit duran bir oyuncunun formasında ufak hareketlenmeler var ancak oyuncu koşmaya başladığında forması da dalgalanmaya başlıyor. Maç içinde terlemeleri ve yağmurlu havada formaların ıslanmalarını da net bir şekilde görebiliyoruz. Yeni motorla 1080p FIFA oynamanın faydaları bunlarla sınırlı değil elbette. Stadyum modellemeleri özellikle giriş videolarında harika. Saha zemini ise daha önce görmediğiniz kadar detaylı, kamerayı biraz yaklaştırdığınızda veya tekrar videolarında saha içi kameraya geçtiğinizde her bir çimi sayabiliyorsunuz. Tabii böyle saçma bir işe kalkışıp Bernabeu’daki çim sayısını hesaplamaya kalkmayın, gözlerinizden olmayın. Özellikle tekrar videolarında bütün öğelerin birbirileriyle olan etkileşim ve uyumu da büyüleyici. Oyuncuların ayakları net bir şekilde zemine basıyor, topa vurduklarında PES’te sık sık karşılaştığımız gibi oyuncu ve top arasında büyülü bir şekilde 30 santimlik boşluklar yok.

Her şey bir araya geldiğinde adeta televizyonda bir maç izlediğiniz hissini uyandırıyor FIFA 14. Elbette bu hissi kusursuz verebilmesi için bir şeyi daha başarması gerekiyor. Evet, seyirciler. Yıllardır bas bas bağırıyoruz, ”kopyala-yapıştır”dan ibaret iki boyutlu seyirciler görmekten sıkıldık. Sonunda gözyaşları içindeki masum yüzümüze kıyamayan EA duyuyor sesimizi ve yeni neslin gücünü de arkasına alarak eşsiz bir tribün atmosferi yaratıyor. Her bir seyirci üç boyutlu olarak modellenmiş ve gene her birine yapay zeka atanmış durumda. Pozisyonlara müthiş bir şekilde tepki veriyorlar ve farklı animasyonlar sayesinde dinamik bir görüntü oluşturuyorlar. Tehlikeli bir pozisyon sonrası şişman bir abimiz ayağa fırlayıp bağırırken, oturan bir bayan örgü örüyor ve ördüğü atkıyı bitirince sallamaya başlıyor (örgü kısmı sağlam palavra). Bu sayede ortaya çıkan atmosferin gücüne tanık olmalısınız. Tek kelimeyle müthiş.

Oyun yeni bir default kamera açısı ile birlikte geliyor. Bu kamera sahaya daha yakın duruyor, böylece tüm görsel yenilikleri hemen fark etmenizi istiyor FIFA 14. Dinamik bir şekilde gezinip pozisyonları takip eden kamera çizgilere yaklaştıkça seyirci animasyonlarını da net bir şekilde görüyorsunuz. Diğer yandan; biraz fazla yakın bir açı bu. Tele kamerasına alışkın oyuncuları hemen rahatsız edecektir şüphesiz, bu yüzden ufak bir ayar yapmak ve kamerayı uzaklaştırmak kaçınılmaz. Eğer beni rahatsız etmez diyorsanız hiç ayarları bozmayın, harika animasyonların tadını daha fazla çıkaracaksınız. fifa14ps4ps4-3

Oyunun yükleme süreleri de ciddi şekilde kısalmış durumda. Sadece maç öncesi ve menü geçişlerindeki yüklemelerden bahsetmiyorum burada, maç içindeki geçişler de hızlanmış. Örneğin; rakibiniz direği yalayıp auta çıkan bir şut çekti. Kaleci vuruşu öncesi devreye giren videoyu geçmek ve oyunu hızlandırmak için PS3 versiyonunda 2-3 kere X tuşuna basıyoruz ya, bunu sakın yapmayın. PS4′ün hızlı işlemcisini fırsat bilen oyun tek bir tuşla bu videoyu hızlıca geçiyor, ardından bastığınız tuş yüzünden rakip forvetlere bir anda pas atıp gol yiyebiliyorsunuz. PS3′teki oyunu hızlandırmaya yönelik kronik alışkanlıklarınızdan derhal vazgeçin. Aksi takdirde hiç istemediğiniz durumlara kendi elinizle (veya seri çalışan parmaklarınızla) düşebilirsiniz.

Ignite’ın tek artısı görselliğe yaptığı katkı değil. Oynanabilir adına da radikal ve önemli değişimler mevcut. Öncelikle iyice çeşitlenen animasyonlar ve seviye atlayan yapay zeka sayesinde çok daha esnek ve gerçekçi bir futbol tecrübesi sizleri bekliyor, bunu hemen müjdeleyeyim. Top fiziğinde yaşanan gelişme sayesinde maç içinde cereyan eden her şey alabildiğine doğal duruyor, sürekli aynı şekilde gerçekleşen kronik pozisyonlara FIFA 14′te yer yok. Artık uzaklardan etkili ve göz okşayan şutlar çekebiliyoruz, kalecilerin başı daha fazla belada. İki rakip arasında yaşanan pozisyonlarda da doğallık hakim; top yeteneksiz bir oyuncunun ayağından kolayca kopup rakibe geçiyor ancak başarılı defans ile topu tekrar geri alabiliyor oyuncu. Bu hızlı top kapmacanın gerçekçi olduğunu, mantıksız enstantaneler yaşanmadığını da not düşmeliyim. Impact Engine sayesinde oyuncuların girdiği rekabet zaten harikaydı, Ignite’ın da desteği ile iyice vites yükseltmiş durumda oyuncular. Birbirlerini tökezletmek için çelme takıyor, formalarından tutup çekiştiriyorlar ve bu sıkı rekabeti resmen görüyorsunuz.

FIFA 14′ün PS4 versiyonunda pas ve şut konusunda daha kesin ve net olmalısınız. Önceden olmadığı kadar hataya açık bir oyuna dönüşmüş durumda FIFA 14, bu sayede gerçek futbolun özünde yatan o hata riskini de başarıyla canlandırıyor. Doğru yöne atılmamış pas kolayca rakibe gidiyor, hatta doğru yöne attığınız ancak şiddetini dengeleyemediğiniz pas ve şutlar bile asla istediğiniz yere gitmiyor. Pinpon maçına dönen bir oyun oynamak istemiyorsanız dikkatinizi daha fazla toplamalı ve her hamlenizi (hatta bir sonraki hamlenizi) seri bir şekilde planlamalısınız. fifa14ps4ps4-7

Yapay zeka da bu gelişimden faydalanmayı başarmış. Takım oyuncularınız top sizdeyken doğru ve rakibi şaşırtan boş koşular yapıyorlar sürekli. Elbette bu boş koşuları bir anda ölümcül bir atağa dönüştürmek de tamamen sizin elinizde. Başarılı bir ara pas ile bu koşuyu birden golle sonuçlandırabilirsiniz. Kornerlerde de bu koşuların etkisini göreceksiniz, kısa boylu oyuncular bile sıkı bir koşu ile kafaya çıkıp rahatça gol bulabiliyorlar. Bu da defans yapmayı daha da zorlaştırıyor. Rakibin sağlı sollu koşularında nereyi tutacağınızı şaşırabilirsiniz. PS3′te tek tuşla hamle yapıp topu rakipten alabiliyorduk, PS4′te bu da zorlaşmış durumda. Yapay zekalı rakip bu hamlenizi fark ettiği anda ufak ama klas bir çalım basıp size tozunu yutturuyor. O yüzden gereksiz yere her rakibe hamle yapıp oyundan düşmeyin, doğru anı kollayın ve bunu bulana kadar rakibi kovalayarak taciz edin. Yapay zekanın armutladığı anlar da yok değil. Bazen kaleciye geri pas yaptığında kalesini terk etmeyi düşünmüyor, trene bakan inek gibi topu seyrediyor ve durduk yere rakibe korner hediye ediyorsunuz. Pas attığınız takım arkadaşınız da hayatında ilk kez top görmüş Papua Yeni Gine yerlisi gibi kilitlenip kalabiliyor. Neyse ki nadiren karşılaşıyoruz bu tip sıkıcı sorunlarla.

FIFA 14′ün PS3 versiyonunda yer alan oyun modlarının iki tanesi hariç hepsi burada da karşımıza çıkıyor. Evet, iki mod yolda düşmüş durumda. Kendi futbolcumuzu yaratıp kontrol ettiğimiz Be A Pro ve offline turnuvalar düzenlediğimiz Tournaments modları nedense oyunun PS4 versiyonunda yer almıyor. Özellikle saha içi kamerası ile renklenen ve bir futbolcunun neler hissettiğini aktarmayı başaran bu modun eksikliği fark ediliyor elbette ancak Seasons ve FIFA Ultimate Team (FUT) gibi popüler modlarla bu sorunu görmezden geleceksiniz şüphesiz. Özellikle FUT modu saydığımız tüm yeniliklerin ışığında daha da bir keyiflenmiş durumda.

Yaşanan tüm gelişmeler sayesinde kontroller de olmadığı kadar esnek ve tepkisel. Artık topa hamle yapmak için tuşa bastığınızda futbolcunuz bunu hemen uygulamaya koyuyor, topu rahatça kontrol ediyor ve zor bir pozisyonda bile bir şekilde ayağını sokup rakibi bozabiliyor. DualShock 4′ün tetik tasarımına kavuşan L2 ve R2 tuşları da ergonomik yapısı sayesinde özellikle hızlı koşma işini kolaylaştırıyor. Kumandamızın göbeğindeki dokunmatik yüzeye tıkladığınızda ise kalecinin kontrolü size geçiyor. Rakiple karşı karşıya kaldığınız pozisyonlarda bu özelliği kullanabilirsiniz. fifa14ps4ps4-5

Görsellikten bahsederken oyunun yükleme sürelerinin kısaldığını, oynanabilirliğin hızlandığını söylemiştik. Buna biraz ekleme yapayım. Oyun içindeki hızlanmayı da hemen fark edeceksiniz. Oyuncu değişimlerinde o ufak beklemeleri yaşamıyoruz artık, her şey çabucak geçiyor ve oyuna hızlıca geri dönüyoruz. Gerçeklik adına taçlarda bir yeniliğe gitmişti EA Sports ve top çok uzaklaşmadıkça oyuncu taç atmak için topun peşinden koşturuyordu. Bu da gereksiz bir süre kaybına neden oluyor ve saç baş yoldurabiliyordu. PS4 versiyonunda bu sorunu da iyileştirme yoluna gitmiş yapım ekibi. Oyuncular hala taç için topun peşinde koşturuyorlar ama bu süreç hem daha hızlı işliyor, hem de top toplayıcı çocuklar artık devrede. Uzağa giden topları peşinden koşmayın diye hemen ellerindeki topu size atıp oyunun hız kesmemesini sağlıyorlar.

Spikerlerimiz her zamanki gibi muhteşemler, üstelik PS4 versiyonunda yeni pek çok cümle ile yorumları iyice renklendiriyorlar. Seyircilerin sesleri de gelişmiş durumda; tribünler sürekli olarak pozisyonların içinde ve etkili bir şekilde takımlarını destekleyip rakip üzerinde baskı kuruyorlar. Özellikle ev sahibi takımın seyircileri inanılmaz, takımları önde olduğunda keyifli bir şekilde stadı inletiyorlar, gol yediklerinde ise sağlam ve keyifsiz bir uğultu yükseliyor. Menüleri renklendiren şarkı listesine ise diyecek yok, her sene olduğu gibi muhteşem bir liste bizleri karşılıyor FIFA 14′te.

FIFA 14 beklentilerimi fena halde aştı, bunu itiraf etmeliyim. Duyurulduğu günden bu yana sadece görsel olarak makyajlanmış bir oyun ile karşılaşacağımı düşünüyordum açıkçası ancak karşıma yepyeni bir oyun çıkartarak beni şaşırttı EA Sports. Ignite isimli yeni grafik motorunun sundukları ışığında şunu söyleyebiliriz; FIFA 14′ü geliştirirken tüm planlarını yeni nesil için yapmış EA ve bu yükün altından başarıyla kalkmış. Harika grafikleri, müthiş oyuncu animasyonları ve iyice doğallaşan oynanabilirliği ile 2014′ün de yıldızı olacak FIFA 14 ve elimizden bırakamayacağız. Aynı oyuna iki kez para verilir mi diye düşünebilirsiniz ancak bu hataya düşmeyin derim. İki versiyon arasında dağlar kadar fark var ve PS4 versiyonu müthiş bir performansa sahip.

 

Sunum: 9.3 / 10
Görsellik: 9.3 / 10
Oynanabilirlik: 9.4 / 10
Ses: 9.3 / 10
GENEL: 9.3 / 10

ARTILAR
– Harika 1080p grafikler,
– Müthiş oyuncu ve seyirci animasyonları,
– İyice esnekleşip gerçekçilik kazanan oynanabilirlik,
– Ufak detaylardaki kusursuz işçilik,
– İyileşen yapay zeka ve top fiziği,
– Pozisyonlardaki çeşitliliğin artması,
– FUT modunun hiç olmadığı kadar güzel gözükmesi,
– PS3 versiyonunun basit bir kopyası olmaması,
– Spikerler ve ses efektleri

EKSİLER
– Default kameranın sahaya çok yakın durması,
– Be A Pro ve Tournament modlarının yer almaması,
– Yapay zekanın nadiren de olsa saçmalaması,
– Özellikle defans yapmanın zorlaşması ile bazı oyuncuların keyfi kaçabilir,
– Yüz modellemeleri hala biraz plastik duruyor

 

Yapımcı: EA Canada
Yayıncı: EA Sports
Tür: Spor
Çevrimiçi Çoklu Oyuncu: Var (2-22 oyuncu destekli)
Lokal Çoklu Oyuncu: Var (4 oyuncu destekli)
3D Desteği: Yok
PS Move Desteği: Yok
Yaş Sınırı: 3+

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.