Gran Turismo 6 (PS3) (İnceleme)

PlayStation tarihinin en önemli oyun yapımcılarından biri olan Kazonori Yamauchi’nin geliştirmiş olduğu Gran Turismo serisinde Gran Turismo 6’ya gelmiş bulunmaktayız. Aslında ben ona Gran Turismo 6 demek istemiyorum, daha çok Gran Turismo 5.5 demek istiyorum. Oyunumuzda geliştirmeler bulunuyor, daha iyi bir sürüş hissiyatı var fakat oyun bildiğiniz gibi PS3 platformuna çıkmış durumda.

Bu yüzden grafik anlamında pek bir fark göremiyoruz.

İnanılmaz bir insan olan Yamauchi güzel bir oyunu daha fazla içerik ve daha stabilite kontroller ile bizlere sunmuş durumda. Gran Turismo’nun gerçek hissiyatını bu oyun ile rahat bir şekilde hissetmek mümkün. Dualshock’u elinize alın ve keyfinize bakın. Zaten oyunun rahatlatıcı ve heyecanı arttırıcı birçok soundtracki bulunuyor. Bunlar bir araya gelince güzel bir uyum oluşturuyorlar.

Beşinci oyunun ardından rahatlamış bir arayüz
Gran Turismo’nun beşinci oyun ile yapmış olduğu inovasyonlar altıncı oyun ile daha da şekil alarak profesyonel bir hale gelmiş durumda. Böylelikle Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun olmuş diyebiliriz fakat aklımda şöyle bir soru mevcut: Gran Turismo 6 neden yeni nesil için hazırlanmadı? Henüz hazır değil mi yoksa Driveclub’ın önü kapanmasın diye mi böyle bir şey yapıldı? Bu deneyimi yeni nesilde tatmak her şekilde daha tatlı olabilirdi çünkü.

Gran Turismo 6 için serideki en iyi oyun demek mümkün fakat Gran Turismo 5’in bazı haritalarında yapılan yarışların altıncı oyundan daha hoş göründüğü de yalan değil. Dediğim gibi beşinci oyun ile gelen inovasyonların üzerine farklı deneyimler katılmış ve altıncı oyun ortaya çıkmış. Eğer beşinci oyunu sevdiyseniz ve simülasyon türünde yarışlar yapmaya bayılıyorsanız, altıncı oyun da dikkatinizi kolaylıkla çekecektir.

Gran Turismo 6 ile birlikte seri yeni ve daha pratik bir arayüze geçiyor. Önceki serilerin arayüzü ile bayağı bir fark bulunuyor. Oyun içerisinde yer alan modlar sağa doğru sıralı bir şekilde ve düzgün bir biçimde oyunun arayüzünde yer alıyor. Rahatça analog ile menüler arası geçiş yapabiliyoruz. Hemen yeni bir araba alıp, onu düzenleyip daha sonra yarışa girmek oldukça mümkün.
İsterseniz arcade modda güzel vakitler geçirip sürüş kabiliyetinizi geliştirebilirsiniz ya da Goodwood Festival of Speed’deki etkinliklere veya ayda sürüş deneyimine sahip olabilirsiniz. Bu gibi seçenekler sizin keyfinize bırakılmış durumda. Daha önceki oyunlarda bulunan karışık menülerin GT6 ile güzel ve basit bir şekilde önüne geçilmiş durumda. Zaten oyuna giriş yaptığınız andan itibaren rahatlığı siz de anlayacaksınız.

Kariyer bölümüne bakarsanız eğer ne kadar klasik bir yapıda olduğunu görebilirsiniz. Sınıflara göre ayrılmış olan yarışlarda yarışarak yıldızlar kazanıyorsunuz ve yeni bölümleri açıyorsunuz. Ne kadar başarılı bir yarış sergilerseniz, oyun içerisinde kazanmış olduğunuz yıldızlar da o kadar çok geliyor. Tabii bu yarışlar ile birlikte gelirinizi de arttırarak daha iyi araçlara sahip olup onların performansını geliştirip, makyajını yapabiliyorsunuz.

GT6’nın rahat yapısı ile birlikte araba satın almak çok kolaylaşmış durumda. Hal böyle olunca istediğiniz arabayı rahatça satın alıyorsunuz ve işin düzenleme kısmına geçişinizi gerçekleştiriyorsunuz. Burada ise iş tamamen sizin zevkinize kalmış durumda. Aracın rengi ve makyajını zaten arayüzün kolaylığı sayesinde hiç zorlanmadan gerçekleştiriyorsunuz. Performansı ise her zaman için ideal seviyede tutmanızı öneririm.

Kariyer modundaki içerikler gayet güzel
Kariyer modundaki yarışlarda daima en iyi dereceyi yapmaya çalışmanızı da öneriyorum. Bunu sadece para için değil, aynı zamanda yıldız kazanmak için de yapmış olduğunuzdan dolayı bu yarışların çok önemli bir değeri bulunmakta. Eğer diyorsanız ki “Ben bütün yıldızları toplamak için uğraşmak istemiyorum mesela şu sınıf araçları kullanmak beni hiç tatmin etmiyor” o zaman o sınıfı oynamanıza gerek yok. Gran Turismo 6 sizlere böyle bir seçenek de sunuyor.

Kariyer modunda ciddi yarışların haricinde daha eğlenceli görevler de bulunuyor. “Coffee Break” adıyla oyunculara sunulan bu yarışlarda konileri devirerek rekor kırmak gibi eğlenceli işler gerçekleştirmek mümkün. Oyuncuların tüm gün boyunca sadece yarış yapmalarının önüne geçilmek ve oyuna daha çok eğlence katmak için bulunan bu görevleri oynamak oldukça eğlenceli. Biraz zor olmuş olsa bile ağızda güzel bir tat bırakıyor.

İlk baştaki cümlelerimde bahsetmiş olduğum gibi kariyer modu dışında farklı farklı birçok mod bulunuyor. Bu modlar eşliğinde aya bile gitmek mümkün. Gran Turismo’nun mekanikleri ayda nasıl işliyor girip kendiniz görün bence. Zaten kullandığımız araç ay ile yüzde yüz uyumlu bir şekilde oyuna aktarılmış olduğundan pek fazla zorlanmıyoruz. Bu küçük sürpriz ile birlikte eğlencenizi bir basamak daha yukarıya taşıyabilirsiniz.

Gran Turismo serisinde alışık olduğumuz bir durum altıncı oyun ile devam ediyor. Yarış simülasyonu oyunu olduğundan dolayı içerisindeki araçların sayısı bitmek bilmiyor demek mümkün. Gran Turismo 6 ile birlikte araba kütüphanesi kurabilirsiniz kendinize. 1200’den fazla arabayı içerisinde bulunduran Gran Turismo 6 her türden arabayı barındırıyor. İster eski model, ister yepyeni ve süper hızlı arabalar ile kütüphanenizi kurmaya başlayabilirsiniz. 4×4 araçları bu oyunda bulmak bile mümkün.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.