NBA 2K16 – İnceleme

NBA her zaman büyük bir şovdu. Hatta öylesine bir şov ki, bizleri sabahın köründe ekran başında tutacak ilgiyi toplayabiliyordu. NBA’in karnaval misali devasa atmosferi basketbolu sevmeyen insanları bile etkileyecek bir emsal oluşturmuştur. İşin oyun kısmındaysa durum farklı değil. Yıllardan beri basketbol oyunlarıyla, NBA atmosferini bir nebze olsun soluyor ve kendimizi ışıkların, tezahüratların arasına bırakıyoruz.

NBA 2K16’ysa bu noktada “en kişisel” NBA oyunu olmayı bir şekilde başarıyor. 2K’nin kendi NBA oyunları da dahil olmak üzere, daha önce hiç olmadığı kadar kişisellik barındırıyor ve kendinizi MyCareer moduna bıraktığınız andan itibaren ışıkların, övgünün ve işin olmazsa olmazı eleştirilerin arasında kalıyorsunuz. NBA 2K16 ilk kez “Bir NBA oyunu nasıl olur?” sorusuna cevap vermeyi değil, farklı bir şeyi deniyor. Sizden sonunda kadar NBA ruhunu yaşamanızı istiyor. O coşkuya ortak olmanızı istiyor. Röportajlar, oyuncuya özel anlar, takım ruhu ve inanılmaz maç öncesi/sonrası şovlarıyla sizi konsol başında tutmayı amaçlıyor. Ve bunu gerçekten başarıyor.

Sadece bu noktada değil NBA 2K16 uzun zaman sonra “en yenilikçi” oyunuyla geliyor. Kontroller olabildiğince pürüzsüz hale getirilmiş. Paslaşmalar, oyuncu etkileşimleri ve hareketlerinizin geri dönüşleri inanılmaz bir hızla oyuna yansıyor. NBA 2K16’nın sistemi ciddi manada oyuncuları daha fazlasına zorluyor ama belki de en büyük hatasını burada yapıyor. Bir spor oyunun yapısına ters olarak çok az eğitim sekansı gösteriyor. Yeni bir NBA 2K oyuncusuysanız sudan çıkmış balığa döneceğinizin garantisini verebilirim. Hatta eski bir NBA 2K oyucusuysanız ve seriye uzun zamandır ara verdiyseniz, yine aynı şeyi yaşayacağınızı söyleyebilirim.

Ne olursa olsun işin özünü kavradığınızda NBA 2K16 bir anda harika bir oyuna dönüyor. Elbette kendi içinde kusurları var, zaten bu oyuna bağlı olan kişiler de bunun farkında ama şunu rahatlıkla söyleyebilirim: NBA 2K16 çok doğal.

Bu doğallık hem oyuncuların hareketlerine hem oyun stillerine hem de yapay zekanın kendisinde gizli. Zor olmuş dememizin geçerli nedenlerinde biri de zaten yapay zekanın oyununuzu bozmak için elinden geleni yapması. Hamleler keskin ama bir o kadar da akıcı. Topu potaya yolladığınızda eğer doğru bir atış yapmışsanız basket olacağını kolaylıkla anlıyorsunuz. Bu söylediğimi “ezber” olayıyla karıştırmamak gerek. Elbette belli stilleri ezberliyor ve rahat basket atıyoruz ama top bilekten çıktığında yaşattığı doğallık hissi gerçekten tatmin edici olmuş. Siz rakibi rahatça şaşırttığınız gibi, onlar da sizi şaşırtabiliyor ve bu akan oyun yapısı sizi NBA 2K16’ya bağlıyor.

Hikayeler oyunların içine böylesine girmişken spor oyunlarının da bundan etkilenmemesi garip kaçardı. Hem futbol hem basketbol oyunlarında yıllardır ciddi kariyer modları bulunuyor ve bu modlar sayesinde başarıyı tek bir oyuncu üzerinden yakalamaya çalışıyoruz. 2K16 doğal olarak başarılı bir kariyer moduyla geliyor ve sizi oluşturduğunuz oyuncuya bağlamak için elinden geleni ardına koymuyor.

Kariyer modu inanılmaz detaylı ve doyurucu arkadaşlar. Sadece maçlara çıkmak ve en doğru takımlarla sözleşme imzalamaktan bahsetmiyorum. Bu kez profesyonel bir NBA oyuncusu olmaya giden yolları o kadar güzel hazırlamışlar ki kariyer modunda zerre sıkılmıyorsunuz. Lise yıllarından Lakers’lı bir süperstara (tabii olabilirseniz) olan yolculuk en ince ayrıntılarla işleniyor.

Olayın detay boyutunu şöyle anlatayım: Kariyer modu en baştan size gideceğiniz lise ve koleji bile seçme özgürlüğü veriyor. Ve bu seçimleriniz kariyerinizi doğrudan etkiliyor. Hayatta olduğu gibi seçiminizi doğru yapmanız ve size kariyer basamaklarında yukarı çıkaracak yere gitmeniz çok mühim.

MyCareer modu için iyi bir hikaye ilerleyişi eklenmiş ve bu sayede orada yaşanan şeylerin “kendi” kariyeriniz olduğunu daha çok hissedebiliyorsunuz. Bu sadece pikel bir adamın macerası değil, sizin de maceranız. 6-7 saat süren hikaye anlatımı kısmı çok başarılı dedim ve bunun ardında yine başarılı bir yazar/yönetmen bulunuyor. Oyunun MyCareer modu Emmy Ödüllü ve Akademi adaylığı bulunan Spike Lee tarafından yazılmış ve yönetilmiş. Kendisi de büyük bir basketbol tutkunu olan Lee’nin ortaya sağlam bir iş çıkarttığını görmek zor değil.

Peki kariyer modu çok mu sorunsuz? Yok öyle bir şey. Arka arkaya birkaç kariyer açıp adımları takip ederseniz, her şeyin belli bir ezbere göre hareket ettiğini göreceksiniz. Kariyer modu benim gibi oyunu seven ama deliler gibi oynamayan, onunla yatıp kalkmayan oyuncular için kuşkusuz hoş bir alan. Ama eğer NBA 2K oyunlarını yercesine oynamış ve seriye yıllarınızı verdiyseniz kariyer basamaklarını tırmanırken hiçbir şey sizi zorlamayacak. Birkaç ana mekaniği çözdükten sonra her şey çorap söküğü gibi gelecek. Burada yaratılan illüzyonun bir anda çökmesi işten bile değil.

Elbette NBA 2K16 sadece MyCareer modundan ibaret değil. MyCareer’den sıyrılıp oyunun diğer yönlerine baktığımızda NBA 2K16 yine kendi başarısını sürdürmeye devam ediyor.  Seri genel olarak MyLeague ve MyGM modlarına odaklı olduğu için size gerçekten uzun bir oynanış süresini garantiliyor. Eğer tam maaşlı bir menajer olup, takımla uğraşmak, onları maça hazırlama, morallerini hep yüksek tutmak ve maç günü saha kenarından taktikler fırlatmak istiyorsanız bu imkan yine var. İşin sandbox kısmına kaymak isterseniz de My League’in size sağladığı 80 tam sezonu tamamlamaya çalışabilirsiniz. Üstelik sizin haricinizde 29 diğer insanı bu etkinliğe davet eder çevrimiçi oyun tecrübenizi daha üst bir noktaya taşıyabilirsiniz. İşin içine Play Now ve MyPark’ı da ekleyince kısa bir süre içinde NBA 2K2016’nın dolu içeriğinde kayboluyorsunuz.

Her şey iyi güzel, grafikler yine çok başarılı, salon atmosferi dibine kadar hissedilebiliyor, sesler, müzikler her şey NBA ruhunu yaşatıyor ama… Oyunun çevrimiçi kısmı şu anlık hiç stabil durumda değil arkadaşlar. Biraz bile değil. Kare/saniye düşüşleri mi dersiniz, oyundan atma mı dersiniz, yoksa tüm bunların üzerinde atlaya atlaya giden, gecikmeden nasibini alan absürt maçları mı eklersiniz? Bu oyunun yarısı çoklu oyunculu kısım ve şu an o kısmı doyasıya kullanamıyorsunuz. Oyun çok güzel, her şeye yeni bir başlangıç tadı var ama çevrimiçi kısım gecikmeler, oyundan atmalarla yerlerde sürünüyor.

Yine de NBA 2K16 çok çok iyi bir oyun. Uzun süredir yerinde saydığı, rehavete düştüğü söylenen seride yeni bir soluk, yeni bir heyecan. Bağımlılık yapıcı MyCareer modu için bile hemen alınıp, oynanası bir oyun.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.