PS4 ve Xbox kapışmaya hazırlanıyor

Sony’nin ürettiği PS4 ve Microsoft’un ürettiği Xbox One benzer tarihlerde piyasaya sürülüyor.Farklı özelliklere sahip iki oyun konsolu yarışmaya hazırlanırken, bu rekabet şirketler için de kritik önemde.PlayStation 4’ün bugün Kuzey Amerika’da satışa çıkması, (Avrupa ve Güney Amerika’da iki haftaya satışa çıkıyor) pek çoklarınca Nintendo’nun problemli Wii U girişiminden sonra gelecek nesil oyun konsollarının

başlangıcı olarak görülüyor.

Sony’nin yeni oyun konsolu hakkında ilk yazılanlar, görüntü kalitesini ‘sinematik’ olmasından dolayı övüyor; dokunmatik iz sürücü ve yeni tasarımlı kontrol çubuğu ve tetikten dolayı DualShock kumandasını takdir ediyor, ve konsolun yedi yaşındaki PS3’e nazaran daha rahat kullanıldığına ve sessiz olduğuna dikkat çekiyor.

Ama bir hafta sonra Microsoft da Xbox One’la bu yarışa dahil olacak.

Daha pahalı olsa da Xbox One’ın Kinect adında daha iyi bir vücut hareketleri sensoru, ses tanıma sistemi ve kablolu televizyon ve uydu kontrol seçenekleri bulunmakta.

Her iki sistemde de çalışan Battlefield 4 ve Call of Duty: Ghosts’un piyasaya sürülmesi Sony’nin avantajına oldu.

Zira her iki oyun da PS4’de daha yüksek çözünürlüklü grafiklerini sergileyebiliyor.

Kritik oyunlar

Ama Xbox’a özel tasarlanan Forza Motorsport ve Titanfall, Sony’ye özel olan Killzone Shadow Fall ve Infamous: Second Son’a kıyasla teknoloji sitelerinde daha fazla ilgi çekiyor.

Bu ürünler her iki firma için de kritik bir dönemde piyasaya sürülüyor.

Sony yakınlarda yıllık kâr beklentisini %40 oranında düşürünce yatırımcıları şaşırtmıştı.

Genel müdür Kaz Hirai PS4’ün şirketin sıkıntılı televizyon birimine değil de iyi satan cep telefonlarındaki performansı yakalamasını umuyor.

Bu sırada Microsoft hâlâ Steve Ballmer’ın yerini kimin alacağını açıklamadı.

Ama daha şimdiden Microsoft’un kurucularından Paul Allen’ın şirketteki 2 milyar dolarlık payını yöneten fon operasyonu sorumlusu, bir sonraki genel müdürün Xbox biriminden “kurtulmasını” istiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.