Saint Seiya: Brave Soldiers (PS3) (İnceleme)

Dövüş oyunları konusunda hassas olan oyunseverlerin birçoğu sadece görüntülerdeki kaplamalara değil, aynı zamanda karakter derinliğine de önem veriyorlar. “En azından bir hikayesi olsaydı be” cümlesini birçok dövüş oyununda yaşamışızdır. Street Fighter, Mortal Kombat veya Tekken’den daha iyileri var mı bilemiyorum ancak benim gözümde bu üçü birer efsane.Namco Bandai’nin animeler üzerinde çıkarttığı yığınla oyunu var ancak şu ana kadar hiç Saint Seiya:

Brave Soldiers kadar duygusal bir dövüş oyunu oynamadığımı itiraf etmeliyim. 22 Kasım tarihinde piyasaya çıkan dövüş oyunu, diğer anime göndermelerinden çok farklı. Namco’nun böylesine duygusal içerikle oyunseverlerle buluşması büyük bir risk. Riski almasıyla, oyuncuya beklediğinden daha azını sunması ise ayrı bir konu.

Saint Seiya mangasına ve animesine dayalı olan Saint Seiya: Brave Soldiers, 50’den fazla oynanabilir karakterle karşımıza çıkıyor, zira özellikle oyun içi kaplamalar karakterlere oranla o kadar geri planda kalmış ki, altın zırhlı kahramanlarımızın yeteneklerini izlemekten alana dikkat etmekte zorlanıyoruz.

[Saint Seiya: Brave Soldiers]

80’lerin animelerinden hoşlanan kaç kişiyiz bilemiyorum ancak Saint Seiya: Brave Soldiers, yakalamak istediği o 80’ler detaylarını yakalayamamış. Karakterlerin orijinallerine benzediğini ve animedeki yeteneklerinin başarılı bir şekilde aktarıldığını görebilsek bile ironik olarak en önemli eksiklik ise sadece karakterlere odaklanmak olmuş.

[Saint Seiya: Brave Soldiers]
Yunan tanrılarının arasında geçen bir savaşta amacımız, Athena’yı kurtarmak.

Saint Seiya: Brave Soldiers’ın; hikaye tarafından ilerleyebileceğimiz saint chronicles modu, iki kişilik battle modu, online olarak arkadaşlarımızla veya başka oyuncularla kapışabileceğimiz online battle modu, karakterlerimizi daha güçlü hale getirmek için kullanabileceğimiz orb modu ve son olarak çeşitli kart ve karakter analizlerini görüntülememizi sağlayan collection modu mevcut.

[Saint Seiya: Brave Soldiers]
Saint Seiya: Brave Soldiers’ın menü seçeneği ve altyazılar İngilizce olsa bile, seslendirmeler Japonca.

Renkli karakter ve zırh tasarımlarından tutun, özellikle animesinden birebir alınan müzikleri insanı resmen 80’lere davet ediyor. Doğal olarak Saint Seiya’yı bilmeyen veya çekici bulmayan oyunseverler, bu dövüş oyunundan kendilerini geri planda tutacaklar. Genel olarak animeyi sevip sevmemeniz önemli değil aslında, zira karakterlerin kendileri dışında odaklanılan o kadar az şey var ki karakter konuşmaları bile yetersiz kalmış. Karakterler arasında geçen konuşma baloncukları yerine, biraz daha aksiyonlu veya en azından DBZ’teki gibi oyun içi görüntülerle sunsa, daha başarılı içerikler ortaya çıkabilirdi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.